WDAY.com

WDAZ: Your Home Team

Published March 01, 2011, 09:37 PM

MN BOYS BASKETBALL: Tuesday's Scores

By: Associated Press,

BOYS BASKETBALL

Albert Lea 71, Waseca 59

Anoka 77, Park Center 55

Apple Valley 77, Bloomington Jefferson 55

Ashby 65, Wheaton/Herman-Norcross 62

Badger-Greenbush-Middle River 72, Kittson County Central 69

Barnesville 76, Underwood 60

Bemidji 67, Thief River Falls 37

Benilde-St. Margaret's 69, Totino-Grace 47

Big Lake 63, Buffalo 58

Blackduck 103, Red Lake 82

Blaine 63, Andover 33

Braham 88, Legacy Christian 60

Brandon/Evansville 64, Henning 28

Breckenridge 77, Hawley 76, OT

Browerville 47, St. John's Prep 37

Burnsville 65, Prior Lake 57

Chanhassen 74, Farmington 50

Chaska 65, Shakopee 55

Columbia Heights 77, St. Francis 62

Cromwell 57, Onamia 56

Crookston 67, Park Rapids 22

Deer River 81, Aitkin 54

DeLaSalle 89, Minneapolis Henry 45

Detroit Lakes 92, Wadena-Deer Creek 52

Dilworth-Glyndon-Felton 65, Frazee 50

Eagan 73, Lakeville South 70

Eagle Valley 56, Royalton 50

Eastview 72, Bloomington Kennedy 68

Eden Prairie 72, Wayzata 51

Forest Lake 77, Hastings 35

Hibbing 85, Eveleth-Gilbert 34

Hill-Murray 51, Richfield 50

Hinckley-Finlayson 55, Wrenshall 39

Hopkins 82, Edina 63

International Falls 89, Mesabi East 78

Jackson County Central 66, Blue Earth 54

Lakeville North 62, Rosemount 59

Laporte 61, Bug-O-Nay-Ge-Shig 45

Mahnomen 56, Clearbrook-Gonvick 38

Maple Grove 76, Coon Rapids 72

Maple Lake 58, Rockford 40

Maranatha Christian 88, Christ's Household of Faith 49

Marshall 85, Tracy-Milroy-Balaton 71

Minneapolis Roosevelt 60, Heritage Christian Academy 53

Minnehaha Academy 59, Minneapolis South 46

Moose Lake/Willow River 50, Proctor 32

Mora 62, Melrose 60

New Life Academy 64, Ogilvie 33

New Prague 52, Northfield 47

Norman County East 45, Fertile-Beltrami 38

Northland 56, Floodwood 54

Orono 67, Delano 49

Osseo 68, Robbinsdale Armstrong 44

Pequot Lakes 52, Esko 42

Perham 65, Sebeka 60

Pierz 68, Eden Valley-Watkins 39

Pine River-Backus 49, Walker-Hackensack-Akeley 40

Red Wing 56, Holy Angels 48

Robbinsdale Cooper 100, Irondale 82

Spring Lake Park 68, Fridley 55

St. Cloud Apollo 79, Sauk Rapids-Rice 49

St. Croix Lutheran 76, Mounds Park Academy 64

St. Louis Park 96, Chisago Lakes 54

St. Michael-Albertville 77, Princeton 60

St. Paul Central 69, St. Paul Harding 48

St. Paul Highland Park 66, Minneapolis Southwest 59

St. Paul Johnson 87, St. Paul Humboldt 36

St. Thomas Academy 70, Holy Family Catholic 60

Stillwater 41, Cretin-Derham Hall 40

Ulen-Hitterdal 67, Park Christian (Moorhead) 56

Watertown-Mayer 50, Litchfield 47

West Central 61, Osakis 55

West Lutheran 73, Four Directions 62

White Bear Lake 83, East Ridge 69

Zimmerman 79, Monticello 69

Class 1A Section 1
Play In

Grand Meadow 53, Mabel-Canton 47

Wabasha-Kellogg 76, Schaeffer Academy 44

Class 1A Section 1 West
Play-In

Lyle/Austin Pacelli 69, Alden-Conger 38

Medford 77, Minnesota Academy for the Deaf 24

GIRLS BASKETBALL
Class 4A Section 7
Play In

Anoka 63, Duluth Central 40

Class 3A Section 2
Quarterfinal

Worthington 55, Mankato West 50

Class 3A Section 5
Quarterfinal

Princeton 60, Annandale 49

Rogers 45, Dassel-Cokato 39

Class 3A Section 7
Quarterfinal

Bemidji 59, Cloquet 30

Class 3A Section 8
Quarterfinal

Alexandria 65, Rocori 39

Class 2A Section 2
First Round

Blue Earth 50, Hayfield 23

Kenyon-Wanamingo 55, Belle Plaine 46

Southland 71, Maple River 47

Class 2A Section 3
Quarterfinal

Redwood Valley 71, Minnesota Valley Lutheran 63

Yellow Medicine East 38, Lac qui Parle Valley 35

Class 2A Section 6
First Round

Albany 55, Paynesville 36

New London-Spicer 57, Holdingford 35

Pierz 52, Melrose 39

Sauk Centre 84, St. John's Prep 22

Class 1A Section 2
First Round

Atwater-Cosmos-Grove City 50, Sleepy Eye St. Mary's 46

Buffalo Lake-Hector 71, Sleepy Eye 48

Cedar Mountain/Comfrey 50, New Ulm Cathedral 37

Granada-Huntley-East Chain 51, Cleveland 24

Martin Luther 68, Madelia 18

Nicollet 48, Le Center 35

Springfield 54, Mountain Lake/Butterfield-Odin 21

Class 1A Section 3
Quarterfinal

Canby 48, MACCRAY 28

Minneota 59, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 19

Class 1A Section 8
Play In

Goodridge/Grygla-Gatzke 59, Fertile-Beltrami 35

Lake of the Woods 55, Cass Lake-Bena 41

Mahnomen 62, Laporte 21

Sacred Heart 87, Climax/Fisher 58


Tags: