WDAY.com

WDAZ: Your Home Team

Published March 08, 2011, 10:22 PM

MN H.S. BASKETBALL: Tuesday's Scores

By: Associated Press,

BOYS BASKETBALL

St. Paul Harding 84, North Branch 62

Class 4A Section 3
Quarterfinal

Apple Valley 72, Burnsville 49

Eastview 80, Park (Cottage Grove) 19

Lakeville South 57, Lakeville North 47

Rosemount 60, Eagan 59

Class 4A Section 6
Quarterfinal

Hopkins 87, Minnetonka 61

Robbinsdale Armstrong 83, Minneapolis North 70

St. Louis Park 72, Minneapolis South 54

Wayzata 84, Minneapolis Southwest 51

Class 4A Section 8
Quarterfinal

Buffalo 78, Elk River 54

Maple Grove 90, Alexandria 63

Moorhead 77, St. Cloud Tech 54

St. Michael-Albertville 74, Brainerd 50

Class 3A Section 6
Quarterfinal

Holy Family Catholic 71, Richfield 69

Minneapolis Washburn 106, Mound-Westonka 80

Waconia 68, Holy Angels 55

Class 3A Section 8
Quarterfinal

Bemidji 70, Sartell 53

Detroit Lakes 76, Fergus Falls 54

St. Cloud Apollo 81, Sauk Rapids-Rice 51

Class 2A Section 2
First Round

Belle Plaine 65, Lake Crystal-Wellcome Memorial 53

Hayfield 72, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 58

Kasson-Mantorville 69, Blue Earth 49

Kenyon-Wanamingo 81, Jordan 72

Maple River 84, Triton 55

Southland 58, United South Central 51

St. Peter 68, LeSueur-Henderson 46

Waterville-Elysian-Morristown 86, Montgomery-Lonsdale 55

Class 2A Section 8
Play In

Frazee 72, Park Rapids 61

Class 1A Section 1 West
Semifinal

Goodhue 78, Janesville-Waldorf-Pemberton 39

Class 1A Section 2
First Round

Granada-Huntley-East Chain 50, St. Clair 46

Springfield 95, Martin Luther 50

Class 1A Section 7
Play In

Babbitt-Embarrass 73, Littlefork-Big Falls 64

Cook 57, Tower-Soudan 46

GIRLS BASKETBALL
Class 4A Section 5
Semifinal

Maple Grove 75, Centennial 63

Osseo 66, Roseville 49

Class 3A Section 3
Semifinal

DeLaSalle 62, St. Anthony 58

Park Center 65, Totino-Grace 62

Class 2A Section 4
Semifinal

Minnehaha Academy 58, Minneapolis Edison 44

St. Croix Lutheran 65, Minneapolis Roosevelt 52

Class 2A Section 5
Semifinal

Eden Valley-Watkins 41, Maple Lake 30

Class 2A Section 6
Semifinal

Sauk Centre 49, New London-Spicer 44

Staples-Motley 54, Benson 42

Class 2A Section 7
Semifinal

Braham 81, International Falls 31

Class 2A Section 8
Semifinal

East Grand Forks 48, Crookston 38

Pequot Lakes 73, Hawley 48

Class 1A Section 4
Semifinal

Maranatha Christian 81, St. Paul Humboldt 40

Class 1A Section 5
Semifinal

Barnum 64, Isle 41

Sebeka 58, Upsala 55

Class 1A Section 6
Quarterfinal

Ada-Borup 53, Barnesville 44

Hancock 40, Parkers Prairie 37

Class 1A Section 8
Semifinals

Northern Freeze 57, Stephen-Argyle 51

Red Lake County 55, Clearbrook-Gonvick 46


Tags: