WDAY.com

WDAZ: Your Home Team

Published March 10, 2011, 09:18 PM

MN H.S. BASKETBALL: Thursday's Scores

By: Associated Press,

BOYS BASKETBALL
Class 4A Section 2
Quarterfinal

Bloomington Kennedy 58, Shakopee 56

Chaska 72, Prior Lake 59

Eden Prairie 81, Bloomington Jefferson 52

Edina 73, Chanhassen 64

Class 4A Section 5
Quarterfinal

Champlin Park 72, Centennial 58

Class 4A Section 7
Quarterfinal

Anoka 42, Andover 31

Blaine 61, Cambridge-Isanti 32

Forest Lake 76, Duluth Central 60

Class 4A Section 8
Quarterfinal

Buffalo 78, Elk River 54

Maple Grove 90, Alexandria 63

Moorhead 77, St. Cloud Tech 54

St. Michael-Albertville 74, Brainerd 50

Class 3A Section 3
Quarterfinal

Columbia Heights 67, Minneapolis Henry 42

Totino-Grace 77, St. Paul Como Park 63

Class 3A Section 5
Quarterfinal

Orono 79, Princeton 47

Rogers 73, Becker 43

Class 2A Section 2
Quarterfinal

Kenyon-Wanamingo 50, St. Peter 49

Waterville-Elysian-Morristown 57, Belle Plaine 46

Class 2A Section 4
First Round

Minnehaha Academy 96, Great River 47

Trinity 70, Mounds Park Academy 47

Class 2A Section 5
First Round

Howard Lake-Waverly-Winsted 82, Rockford 56

Kimball 57, Legacy Christian 47

Litchfield 60, Glencoe-Silver Lake 55

Maple Lake 68, Milaca 53

Mayer Lutheran 52, Sibley East 46

St. Cloud Cathedral 60, Foley 40

Watertown-Mayer 60, Norwood-Young America 54

Zimmerman 87, Eden Valley-Watkins 42

Class 2A Section 6
First Round

Breckenridge 66, Benson 64

Long Prairie-Grey Eagle 69, Staples-Motley 44

Melrose 75, St. John's Prep 55

Minnewaska 69, Osakis 40

New London-Spicer 86, Paynesville 71

Pierz 62, Albany 60

Sauk Centre 61, Holdingford 57

Class 2A Section 8
First Round

Crookston 71, Roseau 48

Hawley 66, Crosby-Ironton 50

Pelican Rapids 74, Dilworth-Glyndon-Felton 59

Pequot Lakes 65, Wadena-Deer Creek 41

Perham 77, Frazee 28

Thief River Falls 76, Walker-Hackensack-Akeley 20

Class 1A Section 2
Quarterfinal

Springfield 73, Truman 33

Class 1A Section 3
Quarterfinal

Dawson-Boyd 73, Minneota 62

MACCRAY 70, Ortonville 62

Class 1A Section 4
First Round

Heritage Christian Academy 78, Community of Peace 29

Maranatha Christian 88, North Lakes Academy 9

St. Agnes 107, Calvin Christian 35

West Lutheran 65, PACT Charter 31

Class 1A Section 5
First Round

Bertha-Hewitt 52, Nevis 37

Browerville 67, Menahga 51

East Central 66, Royalton 40

McGregor 56, Onamia 34

Sebeka 81, Pine River-Backus 45

Upsala 67, Eagle Valley 44

Class 1A Section 6
First Round

Barnesville 80, Park Christian (Moorhead) 37

Belgrade-Brooten-Elrosa 99, Underwood 44

Ulen-Hitterdal 59, New York Mills 56

Class 1A Section 8
First Round

Cass Lake-Bena 87, Clearbrook-Gonvick 64

Fosston 62, Win-E-Mac 46

Northern Freeze 47, Fertile-Beltrami 29

GIRLS BASKETBALL
Class 3A Section 2
Championship

Marshall 44, Hutchinson 41

Class 2A Section 1
Championship

Caledonia 51, Stewartville 44


Tags: